Přesouváte se do Prahy, ale nejste si jistí, kde začít?

Víme, že přesun do zahraničí přináší mnoho otázek a nejistot. Proto jsme vytvořili jedinečný Před-příjezdový hovor pro ty, kteří se chtějí přestěhovat, ale potřebují poslední jistotu a podporu.

Každá konzultace je plně přizpůsobena vašim potřebám a životnímu stylu, abyste obdrželi tipy, které jsou pro vás nejcennější. youVyzýváme vás, abyste nám předem sdělili své otázky, abychom pro vás mohli připravit nejinformovanější a nej užitečnější odpovědi!

 

What can you expect from a pre-Arrival Call?

 

90 minut neformálního rozhovoru, který zahrnuje:

  • Nájemní trh v Praze – get familiar with the actual budget you will need to live the way you want and what a typical lease contract can look like
  • Medical care and insurance – things here may work differently than in your home country and having the right type of insurance is tightly connected to your visa or residence permit
  • Cars and permits – Should you bring your car? How much will it cost you to park it in your new neighbourhood?
  • A Q&A session – ask us about your specific circumstances – pets, disabilities, family members, specific costs, distances, locations and more.
  • A free Cost of Living Guide for 2023 in PDF format

Price: EUR 160

 

Contact us today and let’s get talking! Book your personalised Před-příjezdový hovor with one of our local relocation experts and feel better about your new journey.

Book your Pre-Arrival Call now and feel good about your move!