Usnadněte svým zaměstnancům cestování po Evropě

Aktuální situace způsobená koronavirem spoustě lidí změnila cestovní plány. Možná jste i vy jedním z mnoha, kteří byli nuceni si zahrát tetris se zahraničními cestami svými či svých zaměstnanců, a momentálně vzpomínáte na výrokovou logiku při pohledu na neustále se proměňující semafory a tabulky s pravidly a omezeními vstupu do České republiky vydané Ministerstvem vnitra ČR. Pokud chcete svým zaměstnancům (Evropanům) usnadnit příjezd do České republiky, nabízíme řešení.

 

Každý občan Evropské unie pobývající v České republice alespoň 3 měsíce může zažádat o tzv. Potvrzení o přechodném pobytu. Ministerstvo vnitra, které je rozhodujícím orgánem, se snaží zpracovávat žádosti co nejrychleji, aby bylo cestování cizincům usnadněno. 

 

Občan EU může pracovat na území České republiky bez jakéhokoliv oprávnění, i přesto se však vyplatí si o Potvrzení o přechodném pobytu zažádat. Jako jeho držitel může žádat o víza do nejrůznějších destinací z českého území. Může si také pronajmout nebo koupit auto, případně zažádat o parkovací oprávnění či registrovat psa. Po 5 letech držení Potvrzení o přechodném pobytu si pak může cizinec podat žádost o trvalý pobyt, který skýtá některé další výhody, je také například o krok blíže k získání českého občanství.

 

Mezi dokumenty, které musí cizinec předložit, patří kromě žádosti samotné také cestovní doklad, fotografie pasového formátu, potvrzení o ubytování a pojištění. Jedná se o obecný seznam dokumentů, rádi vám však poradíme konkrétně, pokud nás kontaktujete.

 

Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti počítá s 30 dny, nicméně prakticky se bavíme spíše o 2–3 týdnech; také následné vyzvednutí vyhotoveného Potvrzení o přechodném pobytu je uskutečňováno v rozumných termínech, tj. 1–2 týdny od schválení. 

 

I Evropan-rezident má povinnost hlásit změny

Je však třeba brát na vědomí, že s právy a výhodami přichází také povinnosti. Konkrétně se bavíme o ohlašovací povinnosti vůči místně příslušnému oddělení pobytu cizinců. Zní to složitě, ale je to jednoduché. Oddělení pobytu cizinců (jedno z pracovišť Ministerstva vnitra ČR) vede databázi všech cizinců pohybujících se po území, zejména pak těch pocházejících ze zemí mimo EU. Tyto informace musí být neustále aktuální a zde přichází na scénu povinnost cizince (i Evropana) hlásit změny v případě, že je rezidentem v České republice. 

 

Možná vás jako první napadne hlášení změny adresy – to jste trefili. Také změnu cestovního dokladu (pas či občanský průkaz) je třeba hlásit. Zdá se to jako vše, co by mohlo úředníky zajímat? Zdaleka ne. Berte na vědomí, že je potřeba hlásit také případnou změnu jména, rodinného stavu, narození dítěte či ztrátu cestovního dokladu, a to vše v zákonných lhůtách, které se pohybují od 3 do 30 dnů. Za případně pozdní hlášení (či nehlášení) může být cizinci udělena pokuta. Pokud se cizinec rozhodne Českou republiku opustit natrvalo, je potřeba Potvrzení o přechodném pobytu zpátky ministerstvu.

 

I když se celý proces může zdát náročný, věříme, že výhody plynoucí z držení Potvrzení o přechodném pobytu převáží a vás již nezaskočí ani registrace psa ani cestování v době koronavirové.

 

V případě, že se váš zaměstnanec rozhodne o tento typ povolení požádat, neváhejte se na nás obrátit pro více informací. Rádi s vámi blíže prodiskutujeme všechny náležitosti a vše zjednodušíme natolik, že získání Potvrzení o přechodném pobytu pro vás bude maličkostí.