Jak neskočit na lep podvodníkům při hledání pronájmu?

Ať chceme nebo nechceme, s podvodníky se můžeme setkat všude na světě. Přestože máme ve zvyku prezentovat Českou republiku jako “zemský ráj to napohled” (jak zpíváme ve státní hymně), musíme vás vzdělávat o naší zemi se vším všudy.

Takže ano, i v Čechách se můžete setkat se “šmejdy”, kteří se vás budou snažit podvést například v nájemní smlouvě. Jak jim nenaletět? Na co si dát pozor při hledání nájmu?

1. Bez smlouvy ani kačku

“Pošlete nám zálohu, my vám pošleme klíče kurýrem. Smlouvu podepíšeme, až se vrátíme z dovolené.” S tímto typem podfuku se bohužel setkali i někteří členové našeho týmu při hledání vlastního pronájmu ještě předtím, než se přidali k ReloCare.

Chápeme, že chcete (a často i potřebujete) bydlet co nejdříve, důrazně vám však doporučujeme, abyste nic neuspěchali. Bez podepsané smlouvy rozhodně nikomu neposílejte žádné zálohy ani první nájem. Klíče vůbec nemusí být na cestě a ten byt dokonce možná ani neexistuje.

Někdy je levnější zůstat ještě několik nocí v dočasném ubytování než usilovat o rychlou dohodu o pronájmu, která pro vás může skončit ztrátou peněz.

2. Nenechte na sebe s penězi tlačit

Obecně zbystřete, pokud se na vás majitel bytu pokouší vyvíjet tlak. Může tvrdit, že má na byt více zájemců, což je vzhledem k situaci s realitami v Praze častokrát pravda. Nikdy ale nevěřte někomu, kdo tvrdí, že jiný zájemce je na cestě se zálohou v hotovosti, a upřednostní vás, pokud zaplatíte okamžitě.

Trvejte na tom, že chcete před jakoukoliv platbou podepsat smlouvu, kterou nejdřív zkontroluje právník nebo třeba relokační agentura jako jsme my. Pokud jim tento krok nebude po chuti, rozhodně o nic nepřicházíte. Maximálně jste se připravili o spoustu starostí.

Chcete si být jisti, že vaše nájemní smlouva dává smysl a že jste si vědomi nezákonných nebo nekalých klauzulí? Pomůžeme vám je identifikovat a doporučíme vám, o čem byste měli dále jednat.

3. Dejte si pozor, od koho si byt pronajímáte

Kontrolu smlouvy jsme zmínili proto, že se může stát i situace, kdy osoba, se kterou o bytě vyjednáváte, na to nemá vůbec právo. Pokud mají oni sami byt pronajatý od majitele, potřebují jeho souhlas s tím, aby ho pronajímali někomu dalšímu. V tu chvíli jsou oni nájemníci a vy byste se stali podnájemníky.

I kdyby tento souhlas od majitele měli, český občanský zákoník bohužel nestanovuje podmínky podnájemní smlouvy příliš přesně. Často tyto smlouvy zvýhodňují nájemníky nad podnájemníky.

Zda je člověk, se kterým nájem vyjednáváte, majitelem bytu, se dozvíte z katastru nemovitostí, do kterého může kdokoliv zdarma nahlížet online. Nebo požádejte o kontrolu smlouvy profesionály.

Bohužel z katastru nemáte jak zjistit, zda má nájemník od majitele souhlas byt pronajímat podnájemníkům. Na to musíte vidět jejich vlastní smlouvu s majitelem, a ani tehdy to z ní nemusí být jasně patrné. Obecně tedy nedoporučujeme do takové smlouvy vstupovat.

Setkali jste se někdy s podezřelou nájemní smlouvou? Nebo se dokonce někomu podařilo vás podfouknout? Pokud máte obavy, že se ve smlouvě nevyznáte a budete podvedeni, neváhejte se na nás obrátit a my vám s radostí pomůžeme.